Bizans altın bakır paraları

12.03.2017

1.448 Kişi Okumuş

9 Yorum

Merhabalar. Bu yazımızda bakır Bizans paraları ve fiyatları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Bakır Bizans paralarının birçoğu çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Fiyatlar ise değişiklik göstermektedir.

Dönemine göre Bizans paralarını sıralamak mümkündür. Dönemin önde gelen isimlerini paralar üzerinde tasvir edildiğini görmemekteyiz. Paraların fiyatları yıllık güncellemelere tabii tutulmakla birlikte çoğu zaman sabit kalabilmektedir. Güncellemeler fiyatın düşmesi ya da yükselmesi olarak düşünülebilir.

Aşağıda güncel fiyatlar ve tanımlamalar üzerinde duracağız. Sizde paranızın hangisine benzediğini bularak, dönem hakkında ve güncel fiyatı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Elinizdeki sikkenin hangi döneme ait olduğunu bulmanın en kullanışlı yolu aşağıdaki fotoğraf üzerinde yazanları okumaktır.

1) Aşağıdaki resimde Hz. İsa tasvir edilmiş, Antik bizansın din ile ilgili ilkelere bağlılıkları dikkat çekmiştir. Bu dönemler 969 yıllarına denk düşmektedir. Daha önce benzer sikkelerden elde edilen örnekler de aynı tarihleri yansıtmıştır. Bu paralar ilk dönemlerde basılmıştır. Ortalama 90-150$ arasında maddi değerleri söz konusudur.

2) Bakir paralarda bazen dönemin ünlü isimleri tasvir edilerek Bizans topraklarının birliği üzerinde imgelemelere de başvurulmuştur. Bu işlemelere sahip paraların değerleri biraz daha fazladır. Aşağıdaki fotoğrafta detaylar mevcuttur:

3) Üçüncü tasvirlerde ise, dönemin krallarını ve ileri gelen bilginlerini görmekteyiz. Bu paralar bu nedenle bize tarihi olaylar ve insanlar hakkında da bilgiler sunmaktadır. Özellikle bizansın yakın zamandaki geçmişi hakkında bilgilerin yer verildiği paralarda maddi açıdan farklı bir konuma sahiptir. Bu paralar 200$ kadar alıcı bulabilmektedir.

4) Bu aşamada Bizans döneminin son yılları olan dönemlerin izleri de görülmektedir. Biliyorsunuz, bir eseri tarihi eser yapan onun belli bir döneme hitap etmesidir. Aksi halde eserin tarihi eser olması olanaksızdır. İşte bu paralar Bizans’ın dönemini yansıttığı için bir eser niteliğindedir.

Paralar hakkında aklınıza takılan diğer şeyleri sorabilirsiniz. Bizans bakır ve altın paraları güncel fiyatları listesi sitemizde her yıl güncellenecek ve sizlerin bilgisine sunulacaktır. Yazıyı okuyan ve ilgi gösteren herkese teşekkürler.

Kaynak: eklenecek

Bilmediğin bir sürü şey vardır. Mesela bir köpeğin rüyasında neler gördüğünü bil-memen gibi… Belki tavşanları kovaladığını düşünebilirsin… Ama rüyasında tavşan var mı yok mu bunu bilemezsin. O da sana var olup olmadığını söyleyemez. Değil mi? İnsanlar da düşündüklerini söylemez. Onlar hakkında bildiklerin; köpeğin rüyasında gördüğü şeyi bildiğinden fazla değildir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Recep
25 Nisan 2017 - 16:00

Bizans imparatorluğu Michael ıv.1034-1041 ad bronz bi adet var alıcı varsa ulaşsın. D.bakır mail: caca_0021_sevmek(x)hotmail

İlyas Ç.
25 Nisan 2017 - 16:41

Telefonunuz yerine mailinizi yazdım tel yayınlamak yasak. Yasal sorumluluklar gereği buna izin vermiyoruz. Teşekkürler.

muahmmed
09 Temmuz 2017 - 18:58

size nasıl ulaşa biliriz

Selâm oğlu
06 Haziran 2017 - 15:44

8 adet degisik cinslerde sikke var değeri hakkında bilgi alicaktim

muahmmed
09 Temmuz 2017 - 19:00

hepsinin tarihsel yöne ayrı değerleri var. bronz gümüş nikel altın bakır gibi özelliklerine göre de önemi artıyor

Serhat can
14 Ocak 2018 - 17:21

Sayfanızda bulamadığım nadir bir bizans siklesi var 240dolar civarı satmak istiyorum ciddi alıcılar iletişime geçsin
Serhatcanislam@gmail.com

Serdar
15 Ocak 2018 - 17:57

Bizans imparatorluğu Michael ıv.1034-1041 ad bronz bi adet var alıcı varsa ulaşsın. Ben_seninle_benim@hotmail.com

Emrah
29 Ocak 2018 - 19:44

Görselini bulamadığım bronz veya altın tam anlıyamadım pizans dönemine ait 1 tanede bende var ulaşmak isteyen mail atsın emrahtasdemir58@icloud.com

Maliyilmaz
22 Mart 2018 - 18:07

Bir adet roma ve Bizans sikkesi var satmak istiyorum ciddi alıcı olursanız foto atabilirim

BENZER İÇERİKLER

SON YAZILARIM

SON YORUMLAR

  • Ahmet: Wordpress link gizleme (eklentisi) yazısına Teşekkürler elinize sağlık
  • Ahmet: Wp üye ol eklentisi yazısına Teşekkürler
  • Yönetici (إلياس): Wp üye ol eklentisi yazısına Attım kardeş maili tekrar attım. Eklentiler gözüküyor zaten gözükmeme...
  • ÜMİT: Wp üye ol eklentisi yazısına kardeş allah için diyorum olmiyor sen diyorsun f5 at şunu mail at senden ricam...
  • Yönetici (إلياس): Wp üye ol eklentisi yazısına sayfayı yeniler misiniz (ctrl+f5)
  • ÜMİT: Wp üye ol eklentisi yazısına yorum yaptık ama linkler acılmıyor
  • ÜMİT: Wp üye ol eklentisi yazısına Teşekkürler